Przejdź do głównej zawartości

Na początek Cyberstarter

· 4 min aby przeczytać

banner reklamowy Cyberstartera Miałem przyjemność, całkiem niedawno wziąć udział w bardzo ciekawym wydarzeniu. Cyerstarter to konferencja dotycząca cyberbezpieczeństwa, jednak w trochę innym wydaniu (konferencja w innym wydaniu, nie bezpieczeństwo). Otóż Cyberstarter merytorycznie skupia się na ludziach funkcjonujących już w świecie IT, ale niekoniecznie zajmujących się samym bezpieczeństwem. Jednym słowem, jest to impreza dla tych, którzy chcą zacząć, ale jakieś podstawy już mają.

To odróżnia trochę to wydarzenie od Confidence, OhMyHack, czy nawet organizowane również przez Sekuraka Mega Sekurak Hacking Party, gdzie poziom szczegółowości i samych prezentacji zdecydowanie wymaga doświadczenia w temacie. Wiem to głównie dlatego, że w Cyberstarterze brałem również udział jako prelegent i dość długo walczyłem z materiałem, żeby z jednej strony nie był kompletnie hermetyczny, a z drugiej strony miał w sobie trochę tego technicznego mięsa i nie opierał się tylko na wprowadzeniach. Opowiadałem o Nagiosie, Centreonie, monitorowaniu i czasie CS'a, starając się nie poprzestać na schamtach i rysunkach a jednoczeście nie wbić się jakieś zawikłane szczegóły budowania poszczególnych komend i reguł monitorowania. To okazało się na tyle trudne, że robiłem do prezentacji dwa podejścia, bo w pierwszej wersji miała dobrze ponad godzinę i dopiero po przebudowie i cięciach udało mi się zmieścić w wymaganych czterdziestu minutach. Tu oczywiście należą się podziękowania za pomoc i cierpliwość organizatorom. No ale to cięcie, pozostawiło mi dużo notatek i pomysłów na przyszłe krótkie posty na blogu, ale o tym na końcu.

No właśnie, bo Cyberarter organizuje Securitum, a w zasadzie jej medialna marka - Sekurak. Securitum na polskiej scenie bezpieczeństwa jest obecne bardzo mocno i przedstawiać go nie trzeba. Ostatnio jest głośno o nich głównie dzięki wydaniu dwutomowej cegły o bezpieczeństwie, która w moim prywatnym zbiorze stoi zaraz obok pancernika. Securiutm jest też organizatorem wspomnianego MSHP, oraz wielu, wielu innych mniejszych i większych szkoleń. No i od teraz oczywiście Cyberstartera, a pisząc te słowa, wiem już, że kolejna tego typu impreza w maju.

Co o samej imprezie natomiast? Przede wszystkim, jest to impreza online, co ma swoje plusy i minusy oczywiście. Głównym minusem jest to, że brakuje bardzo ważnego elementu budowania sieci znajomości no i zamiast połazić sobie na prezentacje, to siedzimy przed ekranem. Ale skupmy się na plusach. Pierwszym jest to, że nie trzeba nigdzie jechać i nikogo spotykać. Nie trzeba też łazić po prezentacjach, wszystkie mamy na miejscu na ekranie komputera. Jak kto woli. Ta onlinenowość daje jednak pewne możliwości, które na żywo osiągnąć byłoby trudniej. Chodzi mi tu o transmisję sześciu prezentacji na raz. Bo na sześć ścieżek podzielona była konferencja. Moja to ta dla adminów i to ta, którą też głównie śledziłem, choć oczywiście nie mogłem odmówić rzucania okiem na inne ścieżki. A te inne ścieżki to: Dla Hackerów, gdzie szczególnie mogę polecić Pawła Maziarza i Gynvaela Coldwinda. Dla programistów, gdzie Michał Bentkowski omawia atak XSS. Ta o cyberpracy, w której nic na razie nie polecę, bo jeszcze nie dotarłem to tego materiału. Dwie ścieżki awernessowe. Jedna o osincie i dezinformacji i druga o oszustwach. W obu nie zabrakło świetnych wystąpień i tu szczególnie polecam Rafała Godka, Adam Haertle czy Michała Sajdaka.

No i co? No i z tych 6 ścieżek jest 47 prezentacji. Swojej nie muszę oglądać, ale jeszcze docierają do mnie pytania po niej, co nie ukrywam, bardzo mnie cieszy i pozytywnie nakręca. Przez resztę przegryzam się powoli, część widziałem premierowo, ale oglądam drugi raz, żeby wynotować kilka szczegółów. No generalnie warto było, zarówno jako uczestnik, jak i jako prelegent. Tutaj znajdziecie oficjalne podsumowanie organizatorów.

Ale po co ja o tym piszę? Bo Cyberstarter pchnął mnie w końcu w stronę, w którą się skłaniałem już od jakiegoś czasu. W końcu zmierzam trochę ruszyć tego technicznego bloga. Przygotowuję już pierwszy, bardziej techniczny post, który będzie delikatnie nawiązywał do jednego skryptu z mojej prezentacji. Wobec tego zapraszam do śledzenia no i zapraszam na majową edycję CyberStartera.